Showing posts with label SUA. Show all posts
Showing posts with label SUA. Show all posts

Economia SUA, pusă pe picioare cu ajutorul marijuanei

via Antena3 - Bizar on 7/8/09
marijuana

Locuitorii Californiei susţin că au găsit o metodă neconvenţională de salvare a economiei Statelor Unite. Oamenii se luptă pentru dreptul...de a plăti noi taxe.

Aceştia au lansat o campanie publicitară pentru legalizarea marijuanei. Ei propun impozitarea consumului şi, implicit, punerea pe picioare a economiei SUA, arată Associated Press.

Spotul Marijuana Policy Project durează 30 de secunde. În reclamă, apare o femeie care recunoaşte că este consumatoare de marijuana.

"Suntem consumatori de marijuana. În loc să fim trataţi ca nişte delincvenţi pentru consumul unei substanţe mai puţin dăunătoare decât alcoolul, vrem să ajutăm economia. Taxele provenite din industria marijuana ar putea plăti salariile a 20.000 de profesori".

Reclama va fi difuzată de mai multe canale de ştiri din Los Angeles, Sacramento şi San Francisco. Potrivit purtătorului de cuvânt al Marijuana Policy Project, scopul reclamei este să genereze dezbateri pe acest subiect, nu să încurajeze consumul.

Deficitul bugetar al Californiei este de 24 de miliarde de dolari.

Urmăriţi spotul publicitar:

Un câine şi-a păzit prietenul rănit în mijlocul unei autostrăzi din SUA

via Realitatea .NET - Divertisment by Realitatea.NET on 5/15/09
Uitaţi de Lassie, America are un nou erou canin. Un ciobănesc german şi-a protejat cît a putut prietenul patruped, rănit în mijlocul unei autostrăzi de lângă New York.

Cât i-a stat în putere, câinele nu a lăsat poliţiştii sau hingherii să se apropie de prietenul său care zăcea fără mişcare, într-o baltă de sânge.

La un moment dat, câinele pare să fi înţeles cumva că oamenii nu doreau răul prietenului său rănit şi i-a lăsat să-l ia din mijlocul şoselei, după care a însoţit maşina poliţiei o bună bucată de drum.

Specialiştii explică acest comportament fie prin legăturile sociale foarte strânse dintre câinii vagabonzi, fie prin posibilitatea ca ciobănescul german să fie chiar fiul victimei.


Primul transplant facial

via Realitatea .NET - IT & Ştiinţă by Realitatea.NET on 5/6/09
Prima persoană căreia i s-a făcut transplant de faţă în America a ieşit în public pentru prima oară ca să mulţumească donatorilor şi medicilor care i-au schimbat viaţa.

În vârstă de 46 de ani, Connie Culp a fost împuşcată cu alice în faţă de soţul ei în urmă cu cinci ani. A rămas desfigurată: fără nas, fără pomeţi, cu sute de aşchii de plumb înfipte în oasele feţei.

Medicii i-au pus un tub pe trahee ca să poată respira. Două luni mai târziu a ajuns la clinica din Cleveland. De atunci, Connie a suferit 30 de operaţii reparatorii. Chirurgii au luat bucăţi de coaste ca să-i refacă pomeţii, fragmente din oasele piciorului pentru a-i reface maxilarul şi nenumărate grefe de piele, dar nu putea respira, mânca, mirosi.

Apoi la sfârşitul anului trecut doctorii i-au făcut un transplant de faţă de la o femeie decedată.

Operaţia lui Connie a costat în jur de 300.000 de dolari, bani suportaţi de clinică pentru că a fost considerată un experiment. Femeia vrea să devină consilier pentru cei care au rămas desfiguraţi în urma unor accidente.


Label Cloud